PL / EN

Przyspieszony Kurs Gastronomii

Po “dietę pudełkową” sięgnęłam pierwszy raz po urodzeniu mojego pierwszego syna. Bardziej chodziło o to, żeby prawidłowo się odżywiać i mieć przygotowane posiłki pod ręką, bo wiadomo jak wyglądają pierwsze tygodnie z taką “świeżynką” w domu. Jesz to co Ci wpadnie w ręce, a to była super zbilansowana dieta dla “matki karmiącej” Na dłuższą metę nie zdało to jednak egzaminu. Trochę przerażały mnie koszta, zaczęłam dużo wychodzić (to było lato akurat) ciągle miałam ochotę na coś  innego niż jest w pudełkach. A to gofra z bitą śmietaną, a to loda na patyku… takie tam. Minęło kilka lat. Co jakiś czas któraś z moich koleżanek w pracy, bądź fotograf czy stylista fryzur pojawiał się na sesji z pakunkiem od nowo powstałej firmy cateringowej. A to w słoikach, a to wegańska, a to taka, w której  są same koktaile lub dania, które wyglądają jak z restauracji posiadającej gwiazdkę Michelin. Ja zdecydowałam się na ntfy.pl i jestem bardzo zadowolona!

Zupełnym przypadkiem zrobiłam porządny reasarch, po cichu zaczęłam rozważać kolejną próbę. Mój starszy syn chodzi do żłobka i tam je posiłki, nasza niania jest świetną kucharką. System funkcjonował świetnie. Robiła zakupy, gotowe posiłki na weekend. Teraz Jan idzie również do żłobka, a z nianią będziemy musieli się pożegnać. Obowiązki związane z gospodarstwem domowym spadną zatem na moją głowę. Postanowiłam skorzystać z tego momentu przejściowego i zamówić catering. Brakuje mi inspiracji kulinarnych. Nie chcę ciągle karmić dzieci kurczakiem z ziemniakami. Nigdy nie gotowałam dla tylu osób. Chcę przygotowywać smaczne i zdrowe posiłki. Nauczyć się to robić. Złapać rytm. Przyzwyczaić organizm do pięciu posiłków dziennie. Zdrowych i zbilansowanych. To tak naprawdę był mój cel. Nie liczyłam na jakąś totalną redukcję wagi. Wzięłam normalną rację kaloryczną. Cieszy mnie to, bo dzieci wyjadają mi połowę śniadania. Zaczęłam notować produkty do kupienia wchodzące w skład przygotowywanych w pudełkach potraw. Wiele połączeń mnie zaskoczyło. Jak np. słodkie sosy do sałatek. Uruchomiłam urządzenie do kiełków, zaczęłam gromadzić garnki i sprzęty. Tak, wiem, co powiecie – ?złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy?. Tak, ani gotowanie, ani racjonalne żywienie nigdy nie było moją mocną stroną. Ale może jeszcze nie jest za późno, żeby to zmienić. Cieszę się bardzo na zdrowe batoniki i ciastka, które będę piekła z orzechów i miodu. To też pomysł zaczerpnięty z menu cateringu. A na koniec jeszcze szybka kalkulacja, bo jak się okazuje samodzielne robienie zakupów, zwłaszcza zdrowych i wyselekcjonowanych produktów zajmuje czas i nie zawsze wszystko możemy zużyć. A ja nie znoszę marnować jedzenia. 

Zanim zostanę swoim “prywatnym dietetykiem” postanowiłam zadać kilka pytań Pani Agnieszce Tokarz kierownikowi działu dietetyki z ntfy.pl 

1. Ile kalorii dziennie powinno znajdować się w diecie aktywnej zawodowo kobiety?

 To zależy. Ilość kalorii jakie należy spożyć zależy od wielu czynników, nie da się jednoznacznie podać konkretnej liczby, kluczowa tutaj jest wiedza dotycząca wieku, obecnej masy ciała, wzrostu i typie aktywności fizycznej wykonywanej w ciągu dnia – dopiero wtedy jesteśmy w stanie precyzyjnie określić ilość kalorii, na jaką można sobie pozwolić.  Z łatwiejszych sposobów jest wykonanie prostego równania matematycznego lub skorzystanie z kalkulatora kalorii, gdzie wymagane jest podanie wyżej wymienionych danych (dostępny również na naszej stronie www.ntfy.pl).

2. Ile czasu powinno poświęcić się na dietę odchudzającą, jeśli nie ma być ona drastyczna dla zdrowia?

 Tutaj również odpowiedź nie będzie jednoznaczna. To ile powinna trwać dieta odchudzająca zależy od tego, ile chcemy schudnąć (przyjmując, że jest to realna i służąca zdrowiu wartość). Dla jednych będzie to 50 kg, dla innych 5 kg ? wtedy czas będzie odpowiednio różny. Przyjmuje się, że zdrowe chudnięcie to takie, kiedy tracimy od 0,5-1 kg na tydzień (takie efekty możemy uzyskać ograniczając kaloryczność naszych posiłków od 500-1000 kcal na dzień).

3. Po jakim czasie od zmiany nawyków żywieniowych można zauważyć różnicę w wyglądzie/samopoczuciu?

 To też jest kwestia indywidualna, zależy również od rodzaju stosowanej diety. Często stosowane ,,modne diety” mogą wręcz wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie ze względu na dużą restrykcję i częste głodówki. Jeśli natomiast wybieramy zdrowy styl życia oparty o wartościowe produkty wtedy zmiana w wyglądzie i samopoczuciu może być zauważalna już po pierwszych dniach stosowania nowego modelu żywienia.

4. Czy to prawda, że spożywanie cukrów/węglowodanów w pierwszej części dnia jest ,,bardziej dozwolone” niż wieczorami? 

 Musimy tu rozróżnić dwie kwestie; węglowodany to makroskładnik odżywczy, którego dzienna energia dla zdrowego człowieka powinna stanowić około 45-60%, dzielą się one na węglowodany proste i złożone – te drugie powinny stanowić fundament naszej diety i powinny pojawiać się w każdym posiłku niezależnie od pory dnia (są to takie źródła jak pieczywo razowe, makaron pełnoziarnisty, ryż brązowy, kasze itd.). Jeśli mowa o potocznie zwanych ?cukrach prostych? to faktycznie ich spożycie w pierwszej części dnia będzie mniej bolesne w skutkach, bo przecież mamy jeszcze cały dzień, żeby poradzić sobie z kaloriami dostarczonymi wraz z tym posiłkiem.

5. Czy picie alkoholu wpływa na nasz metabolizm?

 Nie możemy zapomnieć, że alkohol to rodzaj spożytego płynu, który zawiera w swoim składzie kalorie (7kcal/g spożytego alkoholu, czyli jest trochę mniej kaloryczny od zjadanego tłuszczu), co za tym idzie – również musi się on wpisywać w nasz dzienny bilans energetyczny. Istnieją badania, które mówią o niekorzystnym działaniu alkoholu zwłaszcza na metabolizm węglowodanów. Po spożyciu alkoholu szybko wzrasta poziom glukozy we krwi (jeśli organizm ma odpowiednie rezerwy w postaci glikogenu to zaczyna z nich czerpać, jeśli nie możemy doświadczyć efektu hipoglikemii tzw. niedocukrzenia) – może to powodować poważne konsekwencje w postaci stanów zapalnych trzustki, a nawet cukrzycy. Niedomagająca trzustka zwalnia produkcję hormonów trawiennych, a najcenniejsze składniki odżywcze dostarczane z pokarmem nie są w pełni trawione, może to prowadzić do niedoborów energetycznych i pokarmowych, a także do dysfunkcji wielu narządów (oczywiście mówimy tu o nadmiernym spożywaniu alkoholu). Istnieją też badania, które wykazują pozytywny wpływ picia alkoholu np. lampka czerwonego wytrawnego wina wspomaga proces spalania tkanki tłuszczowej, spowalnia też wzrost komórek tłuszczowych (wynika to jednak z zawartości polifenoli, które lepiej jednak spożyć w formie pokarmu jak truskawki, winogrona, borówki – tych akurat w naszej diecie nigdy nie zabraknie.

6. Czy dużej ilości picie kawy sprawia, że chudniemy?

To, że chudniemy jest zasługą spożywania zmniejszonej ilości kalorii w stosunku do naszego zapotrzebowania. U niektórych osób duże spożycie kawy może się do tego przyczynić. Kawa może opóźnić odczuwanie głodu, w związku z czym zjemy mniej w ciągu dnia. Dodatkowo kawa może powodować zwiększoną diurezę, co sprawi, że cyferki na wadze zmaleją. Nie powinno się jednak przekraczać 4-5 niewielkich (ok. 125 ml) filiżanek dziennie. W takich ilościach kawa nie przeszkodzi nam w odchudzaniu, jeśli nasza dieta będzie dobrze zbilansowana i oparta o zdrowe produkty, przy zachowaniu odpowiednio zmniejszonej wartości energetycznej.

7. Ile należy pić wody dziennie? Jakiej – mineralnej, gazowanej…?

 Przyjmuje się, że powinniśmy spożywać od 1,5 l do 2 l wody dziennie, choć jest to zależne od kilku czynników takich jak płeć, masa ciała, aktywność fizyczna, temperatura otoczenia, czy stan zdrowia. Zapotrzebowanie możemy też wyliczyć ze wzoru: 30 (ml wody)*masa ciała (kg).Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, najlepiej wybierać wodę mineralną i pić ją niewielkimi łykami przez cały dzień. W przypadku, gdy smakuje nam bardziej woda gazowana, możemy po nią sięgać, choć nie zaleca się jej osobom z chorobą wrzodową żołądka oraz refluksem.

8. W jakiej formie najlepiej spożywać warzywa?

 Warzywa powinny być podstawą naszej diety i możemy spożywać je w formie surowej, jak i po obróbce termicznej. W sezonie jesienno-zimowym doskonale sprawdzą się także warzywa mrożone. Nie należy się ich obawiać ? straty składników odżywczych są w tym przypadku niewielkie. Żeby warzywa zachowały jak najwięcej wartościowych składników należy je poddawać obróbce jak najkrócej to możliwe, nie doprowadzać do rozgotowania. W cateringu NTFY z warzyw przygotowujemy nie tylko sałatki, ale także sosy, zupy, zapiekanki, czy koktajle. Dodajemy je również do kotlecików, a nawet do owsianek. W ten sposób każdy jest w stanie znaleźć taką formę, która mu najbardziej smakuje, bądź spróbować nowych, nieznanych wcześniej wersji.

9. Jak często w tygodniu powinno się jeść mięso lub też czy w ogóle?

 Zalecenia Instytutu Żywności i Żywienia mówią, by ograniczać ilość spożywanego mięsa (zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych do 500 g tygodniowo), natomiast całkowita rezygnacja jest sprawą indywidualną.

 Istnieje wiele zdrowotnych korzyści z redukcji spożycia mięsa i prawidłowo zbilansowana dieta bezmięsna dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wyjątkiem jest witamina B12, która powinna być suplementowana przy diecie wegańskiej.

10. Kilka wskazówek na codzienne zakupy spożywcze.

  •  Warto zaplanować sobie wcześniej posiłki, które będziemy chcieli przygotować i przygotować listę zakupów. W ten sposób będziemy mieć pewność, że o niczym nie zapomnimy, a same zakupy przebiegną sprawniej.
  •   Na zakupy zawsze wybierajmy się najedzeni. Wówczas koszyk nie zapełni się produktami, których prawdopodobnie byśmy nie kupili (lub zdecydowali się na mniejszą ich ilość).
  •  Zwracajmy uwagę na datę przydatności do spożycia
  •  Wybierajmy sezonowe produkty, wtedy są one najsmaczniejsze i najbardziej wartościowe.
  •  Nie kupujmy więcej, niż potrzebujemy tylko ze względu na promocyjną cenę. Unikniemy marnowania żywności.

INSTAGRAM